strona główna
IR Studio

 

 


Witamy na stronie
IR Studio.

 

IR Studio to projekt zrodzony z niewyczerpanej pasji do fotografii, popartej sporym doświadczeniem i prawdopodobnie pewną dozą wrodzonych predyspozycji.. Nie robimy zdjęć tylko dla Was, ale także dla własnej satysfakcji i potrzeby tworzenia - fotografia komercyjna nie jest dla nas sposobem "dorabiania", ale celem lat nauki tego fachu. Stronimy od tandety. Liczy się dla nas przede wszystkim jakość - tak pod względem technicznym, jak i artystycznym. Hołdujemy klasycznym zasadom kompozycji, ale naginamy je i łamiemy kiedy tylko jest to uzasadnione, tworząc oryginalne, dobre kadry. Wszystkie zdjęcia starannie obrabiamy, unikając "tanich" efektów i zachowując ich naturalność.

Naszą specjalnością jest kolorowa fotografia cyfrowa w podczerwieni (InfraRed, IR) - więcej o tym poniżej. Technika ta jest coraz bardziej popularna, jednak mało kto proponuje wysokiej jakości, profesjonalne usługi w tym zakresie. Dzięki specjalnie zmodyfikowanym aparatom, gamie filtrów i wieloletniemu doświadczeniu, nie ma dla nas nic niemożliwego w tej dziedzinie! Gwarantuje to niepowtarzalny klimat zdjęć, które możemy dla Was wykonać. Świadczymy również usługi modyfikacji aparatów cyfrowych do pracy w paśmie podczerwieni.

 

Pracujemy na systemie cyfrowym Nikon FX (matryca pełnoklatkowa) oraz DX i topowych, jasnych obiektywach. Należymy do Nikon Proffessional Services, co daje dostęp do najlepszego sprzętu oraz profesjonalnych szkoleń. Dysponujemy mobilnym zestawem oświetlenia studyjnego.

  

O co chodzi z tym "innym światłem"?

 

Jednym słowem, chodzi o podczerwień (po angielsku Infrared, w skrócie IR).

Jeśli jednak ktoś nie miał wcześniej styczności z tym typem fotografii, należy się szersze wyjaśnienie.. Nie mówimy tu o podczerwieni tzw. "dalekiej", czy "głębokiej", czyli termowizji, a o "podczerwieni bliskiej", czyli części widma światła na granicy pasma widzialnego i podczerwieni - widma o długości fali mniej więcej od 700nm do 1200nm. Jest to zakres wykorzystywany w większości noktowizorów, niektórych kamerach cyfrowych, a także w pilotach do telewizorów, czy do komunikacji między telefonami komórkowymi (tzw. IrDA).

Podczerwień, emitowana przez Słońce (lub inne źródła światła, np. tradycyjne żarówki, lampy błyskowe), jest odbijana przez większość przedmiotów w innym stopniu niż światło widzialne. W szczególności chlorofil, zawarty w roślinach, odbija ją zdecydowanie silniej. Stąd rośliny na zdjęciach IR są bardzo jasne, wyróżniając się z otoczenia.

Światło podczerwone nie ma koloru, jednak stosując aparaty cyfrowe, wyczulone na odpowiednią mieszankę podczerwieni i światła widzialnego, uzyskujemy kolorowe fotografie o niepospolitym klimacie, który "doprawiamy" obróbką w programie graficznym.

Fotografia w podczerwieni jest również możliwa z użyciem większości niezmodyfikowanych aparatów cyfrowych i odpowiednich filtrów, jednak konieczne są przy tym długie czasy naświetlania, nawet w pełnym słońcu. Dzięki modyfikacji aparatu możemy fotografować w podczerwieni przy bardzo krótkich czasach
naświetlania - nie ograniczając się jedynie do fotografii krajobrazowej - oraz używać filtrów, pozwalających uzyskać niemalże dowolne schematy kolorów.

 

Fotografia w świetle widzialnym: Ta sama scena w podczerwieni (i po obróbce):
Fotografia w świetle widzialnym Fotografia w podczerwieni

 

 

Ciekawe efekty daje także fotografia portretowa w podczerwieni - skóra ludzka staje się zwykle jaśniejsza i bardzo gładka, a oczy ciemne. Wyraźniej widać też podskórne żyły (co często retuszujemy). W zależności od zastosowanego filtra, oświetlenia i późniejszej obróbki, można więc uzyskać efekty od bardzo
subtelnych, po całkiem "upiorne" :)

Największym uznaniem cieszą się jednak portrety IR w szerszym kadrze, wśród zieleni, kiedy nie widać dokładnie "dziwnych" oczu.
Przykłady takich prac można znaleźć w naszej galerii ślubnej IR.


Fotografia portretowa w podczerwieni:

Portret w podczerwieni ze słabym filtrem IR Portret  w podczerwieni z silnym filtrem IR 

Więcej przykładów fotografii w podczerwieni i nie tylko, można zobaczyć w galerii autorskiej - www.topinfrared.com

 

galeria autorska TOPINFRARED.COM

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz zdjęciami.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, prosimy o kontakt.

 

 

o co chodzi?    |    fotografia ślubna    |    oferta firmowa    |    oferta indywidualna    |    modyfikacja aparatów    |    polecamy    |    kontakt

© 2008-2010 IR Studio. Wszelkie prawa zastrzeżone!